DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Tiskový archiv našich článků

Ondřejovské Rozhledy

VZÁCNÝ NÁLEZ

Známý hledač pokladů Pepa Maník veden svým neomylným instinktem, že právě v Ondřejově Lhotě by se měl nacházet dlouho hledaný choštěvický poklad, požádal obecní radu o povolení provést v naší obci své průzkumy a bádání. Povolení dostal a výsledek byl ohromující!

Panu Maníkovi se sice nepodařilo najít ze svého vysněného pokladu ani ň, zato nedaleko místní šatlavy vykopal poklad nedozírné ceny pro místní obec a všechny její hrdé obyvatele.

V nevelké hloubce totiž narazil na truhlu plnou zlatých myšáků. Tyto vzácné mince – nejstarší platidlo v hrabošovském království -  pocházejí  z I. poloviny XV. století a mají nevyčíslitelnou hodnotu. Dosud byly v naší zemi objeveny pouze zlomky dvou kusů těchto exemplářů, které ale, bohužel, nevlastní naše obecní museum.

Pochopitelná je proto nepopsatelná radost Františka Hraboše, ředitele místního musea. Ten se také ihned dal do vlastního pátrání v historických archivech a zjistil velmi zajímavé skutečnosti.

Např. to, že vlastně tyto mince inspirovaly hudebního skladatele Dětřicha Šlehačku k napsání jeho světoznámé opery „ Koupená snoubenka“. Totiž – známá árie „Znám jednu dívku, ta má dukáty a chalupu dostane od táty“, ve staré středověké písni (dochována ve sbírce „Zpěvy žáků darebáků“), zněla takto:  „Já znám tu pannu, co má myšáky, vezmu jí je, věneček pak taky.“

Dále se mu podařilo zjistit, že za dvacet myšáků jste mohli koupit dvě krávy a pěkné telátko, za rovnou stovku pak kus pole a za deset myšáků novou almaru nebo několik hus, kachen nebo nějaké selátko. Za jeden myšák byl v krčmě korbel moku pěnivého.

Celá Ondřejova Lhota se raduje z významného objevu, a aby pan Maník nepřišel úplně zkrátka, obecní rada uspořádala na jeho počest slavnost, na které mu zazpíval SPSOOL a dokonce si ve svém nabitém programu vyšetřil chvilku i pan starosta a přišel zazpívat pár písní. Jeho „ Ach, synku, synku, doma-li jsi, matička se ptá, kopal-li jsi,“ dojala hledače Maníka až k slzám a prohlásil, že tohle byl pro něj daleko silnější zážitek, než kdyby se mu podařilo objevit nevykradenou Tamtenkámenovu hrobku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                    Hledačův pracovní tým

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

  Tajemná truhla ...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

... a její vzácný obsah.

 

 

Fany Oddaná, zvláštní zpravodajka Ondřejovských Rozhledů

 

...

 
 
Po stopách pana starosty
Náš pan starosta má od svého jednohlasného zvolení do funkce neustále velmi nabitý program. Křižuje naši malou zemičku snad den co den a prakticky se nezastaví.

Na návsi mezi spoluobčany se dostane skutečně málokdy, od velkolepé narozeninové oslavy už přece jen uplynul nějaký ten pátek a na návsi bylo setkání s panem starostou tak neuvěřitelně krátké, že se Fanynky, obyvatelky Ondřejovy Lhoty, rozhodly pana starostu na jeho cestách následovat, protože, jak známo, jej prostě zbožňují.

Nejdříve měla tu čest pozdravit pana starostu na výjezdním zasedání v Čáslavi naše mimořádná zpravodajka a vynikající básnířka Fany Oddaná.
 

 
Redaktorka Fany Vstřícná viděla pana starostu ve městě Švandy dudáka, a sice ve Strakonicích, kde se zúčastnil další z mnoha charitativních akcí.

 


 

Fanynka Irena dokonce překvapila pana starostu v salónku při přípravě před důležitým projevem v horní komoře parlamentu.
 
 

Fanynka Alča odchytila pro změnu pana starostu na mítinku v shopping centru v Brně.

 Fanynka Vstřícná, redaktorka Ondřejovských Rozhledů
 
...
 
 
Aktivity pana starosty obce Ondřejova Lhota.
Charitativní akce

Jak se ukazuje, náš milý pan starosta je velmi činorodý člověk. Na začátku tohoto měsíce se zúčastnil velké charitativní akce na hradě Žemlička, jejíž výtěžek byl poskytnut na konto zdejšího ústavu pro duševně choré. Tento ústav již pan starosta navštívil krátce po zvolení do funkce a spřátelil se s několika místními chovanci.

 

Pan starosta a pánové kolegové zastupitelé oklních obcí Francin, Koláček a Vargabund

Pan starosta na hradě Žemlička


 

Pan starosta obce Ondřejova Lhota při nedávné návštěvě zdejšího ústavu pro duševně choré


Módní přehlídka

Na módní přehlídce v sále místní sokolovny zcela zastínil svými řečnickými a i hudebními schopnostmi pana podnikatele obce Marézov Aloise Maréze, který se nečekaně vetřel na tuto akci pod záminkou vyhledání hostesek do svého luxusního autobazaru, kterýžto jest považován za špičku ve svém oboru.
Pan starosta s podnikatelem Marézem

Je též známo, že pan starosta se v posledních dnech objevil jako host na několika hudebně-kulturních festivalech a akcích. A podle nejčerstvějších kuloárních informací je možné, že obec Ondřejova Lhota bude zařazena do seznamu uchazečů o titul nejftipnější (nejzábavnější – pozn. redakce) obce Evropy. Ještě není zcela rozhodnuto, ale byla by jistě čest pro našeho pana starostu reprezentovat naší krásnou vesničku malou střediskovou na takto prestižním klání.

Fanynka Vstřícná, redaktorka Ondřejovských Rozhledů


Zpráva z celostátního tisku
Zadržení podivné osoby

Nedaleko Ondřejovy Lhoty byla zadržena podivná osoba, která se dlouho skrývala v místních lesích. Jedná se o Prudence Vybledlou - chovanku nedalekého ústavu pro duševně choré, která již před časem z ústavu uprchla, přestože byla pod stálým dohledem statného ošetřovatele, a bylo po ní vyhlášeno celostátní pátrání.
 
Tato pomatená osoba byla obzvlášť nebezpečná, neboť již delší dobu nevybíravě slovně napadala našeho pana starostu a veškeré jeho příznivce. Nyní si tedy všichni obyvatelé Ondřejovy Lhoty mohou oddychnout, že toto nebezpečné individuum bylo dopadeno, zneškodněno a umístěno opět tam, kam patří.

Zvláštní zpravodajka Fany Oddaná


...
 
 
Zprávy z regionu   
 
Svatba jako řemen!

V sousední obci Marézov se v sobotu 12.7.2008 konala velkolepá svatba. Místní vlivný podnikatel, vlastník luxusního autobazaru Alois Maréz si řekl své „ano“ se svou dlouholetou přítelkyní Rebekou Úslužnou, se kterou vychovávají malého synka. (Pan podnikatel je natolik vlivný, že zastupitelstvo obce muselo na jeho žádost před časem schválit jméno obce Marézov – pozn. redakce)

Pan starosta obce Ondřejova Lhota přijal pozvání na slavnostní obřad. A vzhledem k tomu, že jsou s panem podnikatelem Marézem dlouholetí přátelé, byl pan starosta požádán o zajištění hudebního doprovodu. Protože, jak je všeobecně známo, pan starosta má mnoho vedlejších aktivit, muzikantskou činností počínaje a ochotnickým divadlem konče.

Pan starosta zajistil sbor pěvců a zazpíval nevěstě tklivou píseň na přání ženicha přesně podle filmu „Svatba jako řemen“. Po skončení vystoupení byl pan starosta viditelně dojat (viz foto).

 

Svatbu si nenechaly také ujít významné osobnosti regionu, přátelé a kolegové pana podnikatele Cedrik Hezoučký, Libomír Bůček a Dalimil Gombík.

Fanynka Vstřícná, redaktorka Ondřejovských Rozhledů

...

 

Slavnost u příležitosti svátků věrozvěstů Cyrila a Metoděje a mistra Jana Husa

 

V sobotu  5.července 2008 se konala obecní slavnost u příležitosti státních svátku v restauraci „U tří sudiček“.

Kulturní program zahájily děti z místní mateřské školy s pásmem básniček pro potěšení „Myško, myško, hraboši“ a krásným tanečním vystoupením.

Pak následoval blok naší obecní kapely „Ondřejovská řachtačka“. Zahrála k tanci i k poslechu široký repertoár od lidových písní až po písně našeho milého pana starosty.

Vystoupení místního ochotnického souboru Faktoráček se zúčastnil sám pan starosta osobně, jelikož je členem souboru již od útlého mládí. Tentokrát byla na programu pohádková inscenace „Kouzelná zlatá krabička“. Pan starosta ztvárnil roli sličného prince Krasomila, který díky kouzelné zpívající krabičce ke štěstí přišel.

Po představení pan starosta pohovořil pár slov s Fanynkami, obyvatelkami obce. Setkání bylo oboustranně velmi příjemné.

Akce proběhla za účasti řady významných hostů, mimo jiných dorazil i známý dřevorubec Migas a tetička až z daleké Dobříše Slabina Gottwaldová. Nechyběla ani tombola, ve které právě tetička Slabina vyhrála krásné selátko.

V závěru večera, kdy byla již zábava v plném proudu, byl pan starosta mile překvapen skutečností, že mu tetička Slabina zítra připraví k obědu jeho zamilovanou cibulačku.

Fanynka Vstřícná, redaktorka Ondřejovských Rozhledů

...
Rozhovor s panem starostou

Vážení čtenáři, nyní vám přinášíme první rozhovor nově zvoleného pana starosty obce Ondřejova Lhota. Jsme rádi, že si pan starosta udělal čas ve svém nabitém programu. S naší redaktorkou se sešli ve vyhlášené hospůdce „U tří sudiček“. Byly to oboustranně příjemné chvíle, pan starosta byl velmi ochotný a vstřícný.


Redaktorka: „Pane starosto, co Vás v poslední době nejvíc rozesmálo?“

Pan starosta: “Kamarád byl na pracovní návštěvě v japonském parlamentu a ukazoval mi video z jednání. Tak třeba věta „Rozpočet na příští rok bude s mírným schodkem“ byla „Khatá, úúú tung song“

Redaktorka: „Pane starosto, jaký jste měl vztah rodiči, co Vám říkali, když jste byl malý?“

Pan starosta: „Musíš se dobře učit, říkali, aby sis pak našel dobré zaměstnání."

Redaktorka: „A jsou nyní spokojeni s Vaší prací?“

Pan starosta: „No, já je vždycky pozvu na schůzi s obyvateli obce, kde bývá často veselo. Tímto jim vynahrazuji to, že nemám normální práci.“

Redaktorka: „A na jakém postu by Vás rodiče vlastně rádi viděli, pane starosto?“

Pan starosta: „Již se smířili s tím, co teď dělám, že starostuji. Ale původně si přáli, abych měl školu ekonomického směru. Maminka pracuje zde v Zemědělském družstvu jako fakturantka. Pak byly na řadě taky jazyky, ale ty mne také nějak neuchvátily, zvítězila politologie a sociologie. Velmi rád sleduji interpelace z parlamentu.“

Redaktorka: „Nyní otázka z jiné oblasti. Co Vás jako první napadne, když Vám ráno zazvoní budík, pane starosto?“

Pan starosta: „Já nemám čas na nějaké přemýšlení, paní redaktorko, když mi zazvoní budík, okamžitě vstanu a po obvyklých ranních činnostech odcházím hned do práce na radnici!“

Redaktorka: „Kdy se u Vás začaly objevovat sklony k takové neobvyklé zálibě, jako je politologie?

Pan starosta: „To jsme byli jednou s rodiči, na dovolené v kempu a opodál tam nějaká slečna řečnila o výbuchu elektrárny v Černobylu takovým způsobem, že jsem si řekl, když to zvládne tato slečna, zvládnu to taky. Posléze jsem se dozvěděl, že to byla Kateřina Jackovičová. Pak už jsem si začal hledat příslušnou literaturu, otec mi také pomáhal. A šlo to samo.

Redaktorka: „ S vyhledáváním příslušné literatury úzce souvisí výuka a tak jsme se plynule dostali k vysvědčení. Jaké jste měl známky, pane starosto?

Pan starosta: „No tak první až pátá třída samé jedničky, jsem byl primus --- ne premiant! Primus je něco jiného! --- Stála basa u primasa! No, tak jsem byl premiant. Potom na druhém stupni přibyly takové předměty jako matematika, chemie. Tyto předměty technického směru mi nějak nebyly vlastní. No a z té ekonomky jsem musel odejít, jelikož jsem měl tři pětky (účetnictví, ekonomie, matematika – pozn. redakce). No, stydím se.“


Redaktorka: „Co Vám řekli doma na účast ve volbách do obecního zastupitelstva?“

Pan starosta: „ No, že mi budou fandit, řekli. A že ať to dopadne, jak chce, že mne budou mít pořád stejně rádi“ Redaktorka: „Mohu se zeptat, máte přítelkyni?“

Pan starosta: „Ano, mám“

Redaktorka: „Takže, co Vás jako první upoutá na opačném pohlaví“

Pan starosta: „Oči…. a zadek potom. Moje přítelkyně je takový jižní typ. Já jsem na ty jižní typy, i když se mi líbí i blondýnky. Spíš jsem měl štěstí mít co do činění s tmavšími typy žen. Tak to bylo!“

Redaktorka: „Pane starosto, dovolte poslední otázku, na co se teď nejvíc těšíte?“ Pan starosta: Teď se asi nejvíc těším na mamku svojí, protože ona teď byla čtrnáct dní na dovolené a dlouho jsme se neviděli.“ Pane starosto, děkuji Vám za rozhovor.

Pan starosta: „Já vám také děkuji za tento rozhovor, jsem rád, že jsem mohl pohovořit a běžných věcech, které možná budou čtenáře více zajímat, než kauzy v bulvárním tisku.

Fanynka Vstřícná, redaktorka Ondřejovských Rozhledů